Barvou roku 2020 je klasická modrá. A klasika nábytku sluší nejvíc!

Ano, je to tady! Zdá se to až neuvěřitelné, ale opět se budeme věnovat barvě, která ovládne celý rok. Rok 2020 se ponese v duchu klasické modré, což jistě potěší mnoho lidí, protože právě modrá patří mezi nejoblíbenější barvy napříč celým barevným spektrem a celým světem. Pojďme se o ní tedy dozvědět něco blíže…

Modrý rok 2020

Zdá se to jako včera, kdy jsme sledovali zprávy ze světa designu a napjatě očekávali ortel, který vyřkne společnost Pantone nad barvou pro rok 2019. Byla to krásná veselá korálová. A té je letos konec. Samozřejmě, pokud jste si ji oblíbili a vymalovali třeba stěny touto pozitivní barvou, nemusíte hned nakupovat štětce a válečky, nechte si ji. S novu barvou si bude rozumět. Modrá a oranžová totiž tvoří zajímavé energické duo.

Odstín 19-4052 Classic Blue nestanovil Pantone Color Institut jen tak náhodou. Jde o volbu mnoha zástupců nejrůznějších odvětví napříč módou, uměním a designem. Proč je to právě modrá? Možná proto, že naše srdce zatoužila po něčem „obyčejném“ a klasickém, po něčem známém a líbivém, zkrátka po jistotě

getimage_(2) 71154-1

Co říká barevný překlad?

V řeči barev je zvolený odstín modré sázkou na jistotu. Modrá symbolizuje klid a stálost. Je to barva, která má vyjadřovat sebedůvěru a vzájemné souznění. Modrá je uklidňující a měla by navozovat pocit ochrany a bezpečí, měla by pomoci vyjádřit stabilitu a spolehlivost. Klasická modrá je podle barvomluvy kotvou nebo chcete-li pevným bezpečným bodem v nejisté době.

Modrá je také velmi elegantní, hodí se jak do nobl interiérů, tak do mladistvých a uvolněných moderních domácností. Modrá je v tomto ohledu skvěle univerzální a své místo si najde jak v klidné ložnici, tak ve společenském obývacím pokoji nebo očistné koupelně, což se o jiných barvách říci nedá.

137559-11

Jak naložit s populární modrou?

I když modrá jistě patří mezi vaše oblíbené barvy, nemusíte to s ní doma hned přehánět, přesto že je letos tak trendy. Příliš modré by vaší domácnosti mohlo uškodit. Pamatujte, že i přesto, že je tak univerzální a pozitivní, je to barva studená. Možná právě proto je tolik typická pro severské interiéry. Skandinávský styl má vedle bílé jako stěžejní barvu právě modrou. A Skandinávci také dobře vědí, že její chlad lze skvěle vyvážit dřevem.

Modrá perfektně vyniká vedle teplých odstínů dřeva, světlých i tmavých. Výsledek je vždy harmonický a uklidňující. Dobře ale funguje také vedle červené, kdy vytváří oblíbený námořnický vzor barev. Spolu se zelenou zase navodí dokonalou relaxační atmosféru a se žlutou energické zázemí.

541864839 3