Rok 2019 se ponese v pozitivní duchu. Ovládne ho korálová barva

Každý rok přední osobnosti designu a umění volí jednu barvu, která bude pro následujících dvanáct měsíců pro celý módní svět stěžejní. Letos to vyhrál odstín Living Coral, neboli korálová. Podívejme se, jak bude slušet našim interiérům.

Proč zrovna korálová?

Za každoroční volbou barvy roku stojí celosvětově známá společnost Pantone a její odborná porota skládající se z odborníků napříč celým spektrem designu – od módy, přes grafiku až po bydlení. Pro rok 2019 zvolili Living Coral.

Tento krásný odstín, který někomu více připomíná oranžovou a jiným zase růžovou, má symbolizovat neuchopitelnou krásu ohrožených mořských korálů. A symbolika jde ještě hlouběji. Korály jsou pro porotu (a jistě nejen pro ni) zdrojem energie a útočištěm pro mořské organismy. A stejně tak se může stát symbolem vašeho domácího útočiště.

dfvsdbddbdbrb
 

Barva domova, barva tepla a života

Korálová barva se řadí mezi teplé tóny, přirozené a jemné. Nemusíte se tedy bát agresivního barevného účinku. „Tato barva je symbolem tepla, života a pozitivity. Je tedy pro řešení klimatických problémů, které jdou ruku v ruce se stále se měnícím prostředím, víc než potřebná," uvádí Pantone.

Potřebujete-li dodat celému interiéru nebo jen jedné konkrétní místnosti trochu lehkosti a jemnosti, např. vedle agresivních výrazných barev, použijte právě korálovou. Korálová má hřejivou podstatu, to znamená, že vašemu domovu dodá pocit tepla a útulnosti.

Kromě domácí pohody umí navodit pozitivní atmosféru a údajně také povzbuzení. Korálová je barva temperamentní a zároveň zcela přirozená, proto by podle odborníků měla povzbuzovat naši aktivitu a touhu po hravosti.

dbdbdb
 

Bydlení v duchu mořských korálů

Pantone sice zvolila jeden konkrétní odstín, ale v souvislosti s módou i zařizováním interiéru máme samozřejmě výběr bohatší. Korálová obecně představuje širší paletu tónů, od světlejších a jemných laděných více do růžova až po ty ostře oranžovočervené, které známe z podmořských fotografií.

Tlumené i výrazné barvy se budou skvěle vyjímat na neutrálním pozadí, ideálně na bílé nebo světle šedé, které jim dají krásně vyniknout a podpoří jejich účinky. Dobře budou ladit také se světlým dřevem.

A na jakém typu nábytku bude tato barva nejzajímavější? Určitě to je sedací nábytek všeho druhu, který obývací pokoj skvěle oživí. Kuchyňská linka v podmanivé korálové bude také skvěle trendy a směle tak nahradí oblíbenou a příliš agresivní oranžovou. Vedle nábytku pak můžete domácnost vyzdobit doplňky a dekoracemi, především textilem, který dokonale navodí hravou barevnou atmosféru.

publicdoc-4-81_-1_-1_402575publicdoc-5-78_-1_-1_811606