Proč vybírat modrý nábytek? Modrá je dobrá. Ale důvodů je víc!

Pokud se někoho zeptáte, jaké barva je jeho nejoblíbenější, s největší pravděpodobností vám řekne, že modrá. Modrá patří mezi nejlépe vnímané barvy, nejsympatičtější a nejvyužívanější, ať už v módě nebo bytovém designu. Tak proč si nepořídit modrý nábytek?

Proč zrovna modrá?

Modrá je podle výkladu barev barvou důvěryhodnosti, něhy a oddanosti. Řadí se sice mezi barvy studené, proto je v našich končinách využívaná méně než třeba na jihu, ale opomíjená není. Modrá barva v interiéru působí inspirativně, dokáže podpořit vaše soustředění a světlé odstíny modré umí podobně jako bílá prostor opticky zvětšit a provzdušnit.

Možná vás napadne, že se nejlépe hodí do ložnice nebo koupelny pro lepší pocit čistoty, ale i v kuchyni jí to bude slušet. Navíc má dietní účinky! Modrá barva má pomáhat s hubnutím, protože snižuje chuť k jídlu.

getimage (44)publicdoc-2-75_-1_-1_178911

Není modrá jako modrá

Modrá obecně patří mezi základní barvy barevného spektra. Má však mnoho podob, od světlých odstínů, které se bohatě mísí s bílou, přes optimistické jasně modré a modrozelené, až po tmavomodré, které působí více neutrálně. A mezi tuto poslední podkategorii spadá i trendy barva námořnická modř.

Protože modrá evokuje pocit moci a autority, ale také bezpečí a důvěryhodnosti, je hojně využívána na různých uniformách. Odtud námořnická modř. Jedná se o tmavomodrý odstín, často působící temně až černě. A to je právě jeho výhodou v interiéru. Námořnická modrá se díky tomu stává téměř univerzálním a všude se hodícím odstínem.

publicdoc-3-75_-1_-1_163027
 

S čím kombinovat modrou?

Všeobecně to modré sluší vedle dřeva. Modrou často vídáme v interiérech laděných do severského stylu, kde je modrá hojně využívaná v kombinaci se světlým dřevem, které zajistí pocit tepla a více světla.

Kromě severských národů je modrá oblíbená i na jihu. Jistě si všichni vybavíte Řecko a modrobílé panorama. S bílou si modrá skvěle rozumí a společně tak vytváří ideální podklad pro další barevné doplňky. Ty mohou být ideálně žluté, zelené a oranžové, aby podpořily pozitivní a harmonickou atmosféru.

publicdoc-4-69_-1_-1_150023publicdoc-5-66_-1_-1_156694