Škola volá! Víte jak vybrat správnou pracovní židli?

Máte-li doma prvňáčka, vybíráte právě teď na poslední chvíli nový nábytek do jeho studentského koutku. Ať už bude dělat úkoly ve svém pokoji nebo v kuchyni, vždy musí sedět na kvalitní židli. A my vám poradíme, jakých zásad se při výběru takové židle držet.

Kvalitní pracovní židle pro zdravý vývoj

Možná se vám zdá, že tím nejdůležitějším prvkem pro novou etapu v životě vašeho dítěte je pracovní stůl, kde bude trávit spoustu času nad domácími úkoly. A rozhodně nejste daleko od pravdy. Ale více než kvalitu stolu je na místě řešit kvalitu sezení. V mnoha domácnostech se často setkáte s nešvarem, kdy dítě sedí na dospělácké pracovní židli nebo na jídelní židli. Ta je pro dlouhé sezení a práci nad sešity absolutně nevhodná.

Ať se vám to líbí nebo ne, vaše dítě potřebuje dětskou pracovní židli. Jen tak zabezpečíte jeho správný vývoj, dobré držení těla a pohodlí pro studium, na které doposud nebylo vůbec zvyklé. A co si budeme povídat, když jdeme do něčeho neznámého, chceme se při tom cítit dobře a pohodlně i my dospělí.

Jaké parametry sledovat

S kvalitní ergonomickou židlí máte všichni vyhráno. A proč ergonomickou? Protože právě židle s tímto přívlastkem zajistí, že malý student nebude sedět v nevhodné poloze. Tělo bude držet zpříma, což zabezpečí správné a uvolněné dýchání. Špatný posed může mít i další následky, než jen nesoustředěnost a bolesti zad. Mohou se přidat bolesti hlavy, dýchací potíže a předčasná únava.

Na správné židli by mělo být vše nastavitelné:

  • Výška – posouvání sedáku dolů a nahoru by mělo být u všech pracovních židlí již samozřejmostí, ale můžete se setkat i s výjimkami. Na ty honem rychle zapomeňte!
  • Opora – stejně jako výška sedáku by měla být nastavitelná i výška opěradla. Samotný opěrák by měl být dostatečně dlouhý, aby zajistil kvalitní oporu zad až k lopatkám.
  • Pojezdy – pro práci u stolu je židle opatřená kolečky praktičtější, než židle stabilní. Tady dejte pozor a vybírejte materiál koleček podle typu podlah. Na koberce se hodí plastová, na tvrdé podlahy by měla být kolečka pogumovaná.

Nábytek, který poroste s vámi

Děti rostou závratnou rychlostí a židle, kterou jim teď vyberete, brzy nebude vyhovovat. Pokud nechcete během studijních let pořizovat několik modelů, kupte židli rostoucí (stejně tak k ní existuje i rostoucí pracovní stůl, rostoucí dětská postel). A v čem spočívá její výhoda oproti výše uvedeným parametrům židlí?

Kromě již zmíněných nastavitelných prvků lze u rostoucí židle upravovat i hloubku sedáku. Spolu s nastavitelnou výškou opěradla tak získáte model, který vydrží ještě mnoho let. V nabídce jsou také židle, nabízející přizpůsobení sklonu opěradla a sedáku, ale také nastavení opory rukou. Tyto opěrky jsou důležité především v okamžiku, kdy dítě pracuje u počítače. A to je v současné době samozřejmostí už na základních školách. Nešetřete proto na zdravém posezení a myslete na vývoj svých dětí. V budoucnu vám za to poděkují.