5 závěsných světel, které budou ozdobou interiéru

Svítidla jsou potřebnou součástí každého interiéru. Neberme je ale jen jako nutnost, berme je jako dílčí část domova a věnujme jejich výběru stejný čas a trpělivost, jako např. výběru pohovky nebo postele. My jsme pro vás vybrali několik lustrů, které nás svým designem neskonale baví!

Světlo od stropu je základ

Závěsná svítidla nebo také lustry patří do kategorie nejoblíbenějších stropních světel. Velkému zájmu se těšily v dřívějších dobách, kdy byl centrální monumentální lustr dominantou každé vstupní haly a obývacího pokoje. Později se jejich velikost i design uskromnili, ale populární jsou dodnes.

Není domácnost bez lustru. Někde je ale bohužel jen ten lustr. Samotné závěsné svítidlo uprostřed místnost je obvykle málo. Nedostatek světla silný zdroj nevyřeší. Naopak, světlo je pak nepříjemné a oslňující. Závěsná stropní lampa by měla být doplněna dalšími světly v různých částech místnosti.

12
 

Lustr jako designový prvek

Momentálně jsou velmi populární závěsná stropní světla v podobě velkých žárovek. Ale nahradit toto svítidlo obyčejnou žárovkou je chyba. Jen žárovka nestačí (tyto typy svítidel mají specifický design pro optimální rozptyl světla).

Lustr, tedy ozdobná část svítidla, dodá celé místnosti na zajímavosti i originalitě. Pomocí světel z jedné nebo několika podobných řad můžete ladit osvětlení v celém bytě a sjednotit tak jeho světelnou tvář.

Stropní svítidla fungují samy o sobě jako designové doplňky, na které můžete upozornit nebo s jejich pomocí doladit vybavení místnosti. Barvy stínidel a jejich tvar může korespondovat se stávajícími doplňky nebo se naopak vymykat celému konceptu a fungovat jako světelný designový solitér.

3
 

Nadčasový design světel

V přiložené fotogalerii naleznete 5 ikonických světel, které svým designem nadchnou každého milovníka netradičního osvětlení. 
Popis světel je řazen dle vyobrazení.

1/ Závěsné svítidlo Cascade z rodiny svítidel Illumin od značky Dyberg Larsen je inspirováno vodopádema jeho listy skutečně vypadají, jakoby stékaly směrem dolů. Designér Frank Kerdil se inspiroval svým ikonickým svítidlem PineApple a vytvořil kolekci lustrů, které se skládají z jednotlivých „listů“, jsou velmi robustní a snadno se sestavují.

2/ Závěsné svítidlo Hattrick od dánské značky má stínidlo ve tvaru buřinky. Hodí se k zavěšení nad jídelní stůl, ale také například do restaurací a kaváren.

3/ Lustr Haipot navrhl dánský designér Frank Kerdil. Haipot se vyrábí v celé řadě barevných variant navržených ve spolupráci se stylistkou Anette Eckmann, která hledala inspiraci v Japonsku a Austrálii. HAIv japonštině znamená „ano". Nejen proto, ale také pro jeho jednoduchý a osobitý výraz je velmi těžké říct „ne“.

4/ Závěsné svítidlo Torus je dalším designovým skvostem od designéra Franka Kerdila. Frank Kerdil se nechal při navrhování lustrů Torus inspirovat stejnojmenným tvarem - rotační plocha, která vznikne otáčením kružnice kolem osy, která leží ve stejné rovině a nemá s ní společné body, který si možná vybavíte spíše jako tvar pneumatiky nebo americké koblihy (donutu).

5/ Závěsné svítidlo Spin je luxusní designový lustr ze splétaného ratanového vlákna. Oblý organický tvar v interiéru působí harmonicky, proto lustry Spin v různých velikostech a barvách v místnosti snadno vytvoří příjemnou domácí atmosféru. Zavěste ho nad jídelní stůl, na dlouhý kabel v rohu místnosti nebo skupinu těchto elegantních svítidel použijte jako optický předěl místnosti.

4_15_1