Pracujete z domova? Správný nábytek vám pomůže k lepším výsledkům

Nedílnou součástí moderních domácností je pracovna, nebo alespoň malý pracovní kout. Pokud ji ještě nemáte, poradíme vám, jak si své nové tvůrčí místo vybavit, aby vám šla práce lépe od ruky.

Správně zvolené místo je klíčem k úspěchu

Práce z domova, tzv. homeoffice, je v posledních letech stále oblíbenějším tématem. Mnoho firem dává tomuto modernímu trendu zaměstnávání přednost a drobní podnikatelé mají svou kancelář obvykle doma. Jak tedy svoji pracovnu zařídit, aby se vám pracovalo dobře bez rušivých vlivů domácnosti? Základem všeho je dobře zvolené místo.

Pokud pro svou práci nemůžete vymezit samostatnou místnost oddělenou od zbylé části domácnosti, vymezte si menší kout, kam umístíte svůj počítačový stůl. V ideálních podmínkách by se měl nacházet v blízkosti okna, ne však přímo pod parapetem, kde může být průvan. Sluneční paprsky pronikající do místnosti by vás také mohly nepříjemně oslňovat, čímž by byl váš čas strávený za stolem omezen jen na večerní hodiny.

Stůl by měl stát u boční stěny, tedy s oknem po boku, tak aby se denní světlo neodráželo na monitoru počítače. Není dobré mít dveře za zády. Mohou ve vás budit pocit nejistoty.

12
 

Co by nemělo chybět v domácí kanceláři?

Ideální podmínky pro práci splňuje samostatná pracovna. Váš pracovní život bude oddělen od toho soukromého domácího a nikdo vás nebude rušit. Je-li zvolená místnost dostatečně prostorná, může příležitostně posloužit jako pokoj pro hosty. A zde je potřeba vypíchnout základní vybavení domácí kanceláře.

U samostatné pracovny se počítá s tím, že doma u práce trávíte několik hodin v kuse. Kromě kvalitního stolu, ideálně s nastavitelnou výškou desky, pojezdem a potřebnými zásuvkami, by vám v pracovně nemělo chybět křeslo nebo pohovka pro potřebný odpočinek v soukromí, nebo pro pracovní návštěvy. Zvolíte-li pohovku rozkládací, nabídne místo pro případné nocležníky.

Nezbytnou součástí domácí kanceláře je kuchyňský koutek. Proč, když mám doma standardní kuchyň, řeknete si? Protože nebudete nuceni opouštět své tvůrčí místo a narážet na zbylé členy rodiny. V takovém případě hrozí pracovní demotivace a narušení vašeho soustředění.

3
 

Malý koutek pro efektivní práci

Pracovní kout je často zakomponován do obývacího pokoje nebo ložnice. Z hlediska spánkové hygieny to není správné, ale pokud si stanovíte pevná pravidla, tedy pracovní řád, neměl by vás nijak rušit. Odborníci doporučují zakrýt pracovní stůl nebo alespoň odstranit notebook z očí. Tady dobře poslouží speciální zásuvka pracovního stolu, kontejner nebo kancelářské skříně a regály, kam kromě svého náčiní po práci uklidíte všechny potřebné dokumenty a jiné nezbytnosti.

A odtud se dostáváme k dalšímu důležitému tématu souvisejícímu s prací z domova. A tím je pořádek. Jsou lidé, kteří k práci potřebují tzv. tvůrčí chaos. V domácích podmínkách je však nepořádek nepřijatelný, vše by mělo mít své místo a řád. Dostatek úložných prostor je proto zásadní.

Nakonec ještě zmiňme pohodlí. Nebudete-li se na svém pracovním místě cítit dobře, nebudete podávat odpovídající výkony. I do pracovny patří dekorace. Dalo by se rozepsat o rušivých barvách a naopak těch motivačních. Nejlepším pravidlem je ale držet se toho, co se vám osobně líbí. Obklopte se věcmi, které na vás působí pozitivně a váš úspěch je zaručen.

 

45