Předsíň - zrcadlo celé domácnosti. Jak tento omezený prostor zařídit?

Předsíň je obvykle stísněný prostor plný dveří bez přístupu denního světla. Jak ji zařídit, aby působila přívětivě a reprezentativně? Jednoduše. Toto slovo má v tomto případě zásadní význam. Poradíme vám, co by tu rozhodně nemělo chybět a jak se popasovat s nedostatkem místa.

Vítejte doma!

Předsíň je to první, co vidíme, když vejdeme do bytu. Mohli bychom ji nazývat uvítací místností. A stejně tak bychom o ní měli smýšlet při jejím zařizování. Pro nás, obyvatele bytu, je samozřejmou součástí dne, pro návštěvu naopak první věc, která odstartuje následný sled dojmů. Vstup do bytu o nás může hodně vypovídat. Předsíň vybavená ladícím nábytkem nebo stylovou předsíňovou sestavou s vkusnými a praktickými doplňky rozhodně budí lepší dojem, než místnost zařízená ve stylu „tohle nám zbylo a nemáme to kam dát“.

Druhý případ bohužel není na české poměry nic neobvyklého. Mnoho lidí nepovažuje tento prostor za důležitou součást domácnosti, ale jen za jakýsi neobyvatelný průchod, a často s ním také tak zacházejí. A to je velká škoda a hlavně chyba. Naše uvítací místnost by na nás měla zapůsobit pozitivním dojmem. Po vstupu do bytu bychom měli ihned získat pocit harmonie a radovat ze s přítomnosti. Přeskakování krabic, obcházení přeplněných regálů a kličkování mezi pohozenými botami není ideální příchod domů.

publicdoc-1-51_-1_-1_160437publicdoc-2-49_-1_-1_261565
 

Předsíňový nábytek

Jak už bylo zmíněno, předsíň je často dosti stísněný prostor bez oken a s větším počtem dveří do dalších místností. Ale i sebemenší prostor si zaslouží základní nábytek. V případě té úplně nejmenší chodbičky, kde se sotva otočíte, abyste zavřeli dveře, vždy může být přítomen botník. Široké regály lze nahradit botníkem s vyklápěcími přihrádkami nebo speciálními policemi na boty, který minimálně zasahuje do prostoru. Hloubka tohoto kusu nábytku se pohybuje kolem 20 cm. Pokud jste početnější rodina, vyřeší ukládání obuvi vysoká botníková skříň se zrcadlem, které prostor opticky rozšíří.

Je-li ve vstupní chodbičce přeci jen více místa, skvěle se zde uplatní předsíňová nábytková sestavaskládající se obvykle z jedné či dvou skříněk, věšáku a zrcadla s poličkou. Protože zde často chybí okno, je dobré volit nábytek se světlým dekorem.

41532580_1053036614855890_8350810251980701696_n
 

Praktické předsíňové doplňky

Uložení svršků a bot máme vyřešené, a když není místa nazbyt, více není potřeba. Ale… Doplňky dělají domov domovem. Bytové doplňky s přidanou hodnotou jsou zde vítány. Na mysli máme např. zrcadla, které se při odchodu z bytu vždycky hodí a navíc umí opticky kouzlit s velikostí prostoru. Dekorativní stojany a věšáky na deštníky, čepice, kabáty moc místa také nezaberou a pomohou s udržením pořádku. Závěsné poličky nebo háčky na klíče jsou sami o sobě praktickou dekorací. A tam, kde se nemusí bojovat s chybějícími centimetry, se bude skvěle vyjímat nápaditá lavice. Všechny tyto maličkosti se mohou zdát zbytečné, ale opak je pravdou. Na drobnostech záleží a vaše uvítací místnost hned získá novou a přívětivější tvář.

getimage (1)publicdoc-5-41_-1_-1_47581