Skandinávský nábytek: jaký je a proč si stále získává nové příznivce?

Že dává Skandinávie světu jenom zimu, polární slunce a noc nebo lyžařskou techniku „telemark“? Kdepak. Obohacuje celý svět ještě něčím jiným, něčím, co všichni potřebujeme a co používáme – nábytkem! Jaký je ten skandinávský a co nás na něm stále tak láká? Podívejme se na to společně!

Skandinávský nábytek jedna skupina lidí miluje, druhá ji nenávidí… A ta třetí si nejspíš našla svůj styl jinde a nezajímá se o něj. Ti, kteří mu neholdují, často zmiňují jeho jednoduchost až strohost. Ti, kteří ho zbožňují, tato „negativa“ vidí pozitivně. Tyto znaky, tedy jednoduchost a strohost, jsou pro nábytek skandinávského stylu typické a dělají z něj to, čím je.

publicdoc-skandinavie-5_-1_-1_1021925publicdoc-skandinavie-4_-1_-1_540614

Jednoduchost, modernost a minimalismus

Jednoduchost je nejspíš to první, co vás napadne, když se na skandinávský nábytek podíváte. S největší pravděpodobností na něm totiž nespatříte zdobné prvky, vévodí mu čisté a rovné linie. Působí střízlivě, tedy ne mohutně. Zakládá si na eleganci a minimalismu, ale také na praktičnosti.

Příroda, úcta k ní a citlivé spojení prvků

Skandinávský styl bydlení můžeme často spatřit v rodinných domech, jeho základní funkcí je totiž navodit pocit sepjetí s přírodou. Nemá vytvářet bariéru mezi exteriérem a interiérem, naopak má tyto dva prvky opticky i duchem spojovat. Proto je nejčastěji využívaným materiálem dřevo, případně jeho alternativa, která dřevo věrně připomíná.

Báječně se ale tento styl hodí i do bytů v bytových či panelových domech. Tady totiž dokáže překonávat velkou bariéru mezi tím, co je uvnitř, a tím, co je venku.

Otevřený prostor a elegance

Komody či skříňky ve skandinávském stylu často kombinují uzavřené a otevřené prostory. Tvůrci těchto kousků se tak snaží zachovat soukromí a vědí, že některé věci není třeba mít stále na očích, ale na druhou stranu nechtějí dát vale vzdušnosti a prosvětlenosti, která má do toho stylu bydlení také co mluvit.

Kombinace barev a jejich kontrasty

Když nahlédnete do bytu, jehož obyvatelé si potrpí na skandinávský styl, zaujme vás, že je vyveden převážně ve světlých barvách. Často jde o bílou v kombinaci se dřevem nebo jeho alternativou s dekorem dřeva, ale nevylučují se ani výrazné kontrasty, jako je bílá s černou a podobné kombinace. Díky výrazným prvkům působí interiér o něco dynamičtěji.

publicdoc-skandinavie-2_-1_-1_468600

Doplňky s hřejivým duchem

Zásadní jsou pro vytvoření hřejivé atmosféry v bytech se skandinávským nábytkem doplňky. Často se jedná o bytové textilie s přírodními motivy nebo úplně čisté – například v ložnicích by neměl na posteli chybět přehoz, na sedačce v obývacím pokoji několik dekoračních polštářků. Vše má působit dojmem absolutního pohodlí a má svádět k odpočinku.

Nezapomeňte, že skandinávský styl rád táhne přírodu k vám domů a vy mu v tom můžete pomoci – například pořízením dřevěných doplňků, tedy váz, sošek, truhliček, svícnů a dalších. Zároveň však myslete na to, že vše musí být jednoduché a nezdobené.

publicdoc-skandinavie-3_-1_-1_372316