Jak a proč dostat domů barvu roku 2023?

Každý rok se nese ve jménu jedné konkrétní barvy, která vládne všem odvětvím, bydlení nevyjímaje. Letos je to barva s úderným názvem Viva magenta. Proč a jak byste ji měli implementovat do svých domovů?

Červená na nábytek i bytové textilie

Celosvětově oslavovanou barvu vyhlašuje každoročně společnost Pantone Color Institut, která má svůj jedinečný systém barev. Barva, kterou volí speciální porota, má následně vliv na veškeré trendy a její dosah můžeme spatřit i v oblasti bydlení a interiérového designu. Pro rok 2023 byla vybrána barva s názvem Viva magenta, což je výrazná červená. V nabídce proto najdete více červených pohovek, křesel a především interiérových doplňků, které dokáží z hlediska interiérové proměny zázraky.

Viva magenta je odstín směsi teplých a studených tónů a vychází ze známého karmínu. Málo kdo možná ví, že karmín je čistě přírodní barva produkovaná hmyzem. Tím Pantone dává do popředí populární přírodní vlivy a inspirace.

Proč domů dostat barvu roku?

Tento typ červené je velmi nápadný. Má symbolizovat sílu, odvahu a především pozitivní energii. Je více než jasné, že nebyla vybrána jen tak náhodou. Přesně tyto atributy naše bydlení potřebuje. Po uplynulých náročných letech je na čase obklopit se něčím, co nám dodá sílu a rozhodnost na naší další cestě.

Viva magenta má také podpořit radost a chuť k experimentu. A právě s výraznými barvami doma nejdříve spíše experimentujeme, než se s nimi sžijeme.

Červená kuchyně i koupelna

Protože je Viva magenta tak výrazná, je dobré s ní zacházet velmi opatrně. Právě zde platí více je méně. Na velkých plochách spíše škodí a může z ní doslova přecházet zrak, v tom negativním slova smyslu. Skvěle se vyjímá na kuchyňském nábytku nebo v koupelně.

Rozhodně by neměla být jedinou barvou na neutrálním podkladu. Skvěle si rozumí se zelenou, takže populární smaragdově zelená sedací souprava doplněná červenými polštářky či plédem bude správná cesta. Zelená může být i tlumenější, jako např. olivová, mátová nebo šalvějová. Stále se neseme v duchu přírodních tónů, tedy přívětivých a harmonických.

Jakýkoli odstín červené si bude skvěle rozumět se dřevem, především s těmi tmavšími typy, a společně tak zajistí útulnou domácí atmosféru.