Malá ložnice nás v rozletu nezastaví! Vybíráme úsporný nábytek

Jak se vypořádat s malou ložnicí, abyste získali dostatek úložného prostoru a neměli neustále otlučené nohy od zakopávání o nábytek? Máme pro vás několik základních pravidel, kterými byste se při plánování nové ložnice na malém prostoru měli řídit. Výsledek vás jistě překvapí.

Správně zvolený rám postele

Není dvoulůžko jako dvoulůžko. Zní to trochu krkolomně, ale vystihuje to situaci. Když vybíráte novou postel, řídíte se především vzhledem. Zajímá vás materiál rámu postele, jeho dekor, případně barva laku nebo kovu, výška a provedení čela. To vše je správně. Pokud ale vybíráte postel do opravdu malé ložnice, zaměřte se také na velikost rámu.

Lehací plocha zůstává vždy stejná, tedy podle rozměru vybrané matrace. Rám by měl být co nejjednodušší a nejužší. Jakékoli rozšíření rámu nebo tvarování do prostoru vám bude v malé místnosti překážet. Čím tenčí provedení, tím lepší. Pamatujte na to, že optimální průchod kolem postele by se měl být 50 cm.

V malé ložnici se vyplatí postel s integrovanými zásuvkami. Pokud ta možnost není, vyplňte volný prostor pod lůžkem speciálními úložnými boxy nebo standardními papírovými krabicemi na drobnosti a sezónní oblečení.

astrid-dark-grey2_1

Optimalizujte úložné prostory

Vtěsnat do malé ložnice všechny potřebné úložné prostory se často jeví zcela nemožné. Velká šatní skříň, pár nočních stolků a nějaká praktická a stylová komoda pro drobnosti a optické zkrášlení místnosti je v takovém případě krásná představa, ale z oddělení sci-fi.

Raději dejte přednost jedné velké šatní skříni. Velké tak, jak vám místo pro ni vyčleněné dovolí. Potýkáte-li se s problémy ohledně standardních rozměrů šatních skříní, zamyslete se raději nad šikovným truhlářem. Na míru vyrobená šatní skříň může být vaší spásou.

Skříň vybírejte tak, aby vyhovovala ve všech ohledech, protože doplňkové komody a stolky nebudou. Měla by být vybavena jak policovým systémem, tak tyčí pro zavěšení ramínek a několika zásuvkamipro drobné prádlo a doplňky. A nebojte se, taký kus nábytku nemusí být nutně náročný na prostor.

3_1
 

Maximálně využijte každý centimetr

Jedna šatní skříň nestačí? Nevadí. Vyžeňte to výš. A to doslova. Nad svou ložnicovou skříň umístěte nástavné skříňky. Tyto díly lze zakoupit jako doplněk k šatním skříním, tedy navržené tak, aby se daly jednoduše umístit na vrchní desku korpusu. Touto nástavbou získáte místo pro sezónní věci, pro které nemusíte každodenně šplhat ke stropu.

Ještě je to málo? Zaměřte se na zeď za postelí. Nad čelem postele vzniká často zcela nevyužitý prostor. Ideální místo pro zavěšení obrázků a fotografií, ovšem dá se využít účelněji. Otevřené police, nebo uzavřené vestavné niky jsou jednou možností. Ale systém závěsných skříněk vám dodá další uzavřený úložný prostor. Skříňky lze rozmístit libovolně po stěně jako mozaiku, horizontálně v několika liniích nebo kolem rámu postele vytvořit jakési přemostění. Vždy ale tak, abyste měli do skříněk pohodlný přístup z postele.

4_15