Zaostřeno na záhlaví: nepodceňujte význam čela u nového lůžka

Čelo postele není jen dekorativní prvek, na to byste měli při pořizování nové postele pamatovat. Jeho výška, tvar i zdobnost může razantně změnit styl celé ložnice. Které je tedy to pravé pro vaši ložnici?

Na velikosti záleží

Vysoké čelo je známkou vysoké inteligence. Vysoké čelo postele vypovídá o citu pro detail a vybraném vkusu. Čelo postele hraje stejně důležitou roli, jako třeba kvalitní matrace nebo rošty. I čelo má vliv na kvalitní spánek. Funguje jako zábrana proti průvanu, opora a v neposlední řadě také navozuje pocit bezpečí, bez něhož by byl náš spánek narušený a neustále přetrhávaný. Pokud vaše postel pořádné čelo nemá, tak už možná znáte důvod, proč se dobře nevyspíte.

Vysoké čelo je sice krásné a odpovídá posledním trendům v bytovém designu, ale ne každý patří mezi jeho zastánce a ne každé ložnici musí slušet. Příliš vysokému čelu se rozhodně vyhněte, máte-li panelákovou ložnici s minimem místa. V pokoji, kde se akorát tak zvládnete otočit u skříně, by taková postel působila příliš robustně a zbytečně by jí opticky ubírala na centimetrech. V takovém případě se hodí postel s čelem nízkým, jednoduchým, ideálně hladkým dřevěným.

getimage (11)getimage (15)

Čelo s důležitou funkcí

Malý prostor si zaslouží jednoduchost. Místo kolem postele můžete využít jinak, třeba k zavěšení polic a skříněk, které kolem čela vytvoří designový multifunkční prvek s maximálním využitím. A stejně jako místo kolem postele se dá využít i prostor pod ní. Lůžka s důmyslně navrženým ukládáním v podobě zásuvek nebo výklopných roštů jsou v malých bytech velmi populární a při nedostatku úložného prostoru v domácnosti si je hned zamilujete.

A u úložného prostoru ještě zůstaneme. Na český trh se opět dostávají lůžka s multifunkčním čelem. Nazýváme je postele se záhlavím. Záhlaví se v tomto případě skládá z čela připomínajícího podlouhlý policový díl se skříňkami a integrovanými nočními stolky. Vše v jednom kuse a jednotném designu spolu s lůžkem. Tato moderní postel představuje výjimku v pravidle o minimalismu v malé ložnici. Úložný prostor, který tímto kusem nábytku získáte, odlehčí vaší ložnici a dodá jí potřebný řád a jednotnost.

getimage (16)
 

Královský design moderních postelí

Když je téma zavedené na čela postelí, nemůžeme vynechat oblíbená celočalouněná lůžka a jejich zdobné klenoty. Vysoká klenutá čela zdobená knoflíky a výšivkami se tlačí do popředí zájmu všech designérů i prodejců, ovšem nejen tento styl vévodí čalouněným postelím.

Stejně jako manželská lůžka z masivu i ta celočalouněná mohou nést přívlastek minimalistická či klasická. Neholdujete-li zdobným prvkům, najdou se i pro vás modely, u kterých je jednoduchý vzhled předností. Hladký koženkový povrch či kostkovaná členitost čela s jemnou tkaninou si bude skvěle rozumět jak s rustikálně laděnou ložnicí, tak s nábytkem, kterému vládne lesk a výrazné barvy.

getimage (17)getimage (18)