Letní radovánky: jak se zchladit a osvěžit na rozpálené zahradě?

V horkých letních dnech se za stín a trochu ochlazení platí zlatem. Jak se osvěžit na své zahradě, když nemáte dostatek vzrostlých stromů a bazén? Jednoduše, stačí pár vychytávek.

Za stín se platí zlatem

V horkých letních dnech bychom dali cokoli za kousek stinného místa na zahradě, kde bychom mohli spočinout a utéct před slunečními paprsky. Vysadit kvůli tomu na zahradě stromy je jistě řešení, ale kdo by chtěl čekat, než vyrostou do požadované velikosti. Asi není nutné zmiňovat, že klasický slunečníkudělá dobrou službu. Zahradní nábytek je k jeho umístění přizpůsobený, případně lze využít stabilní stojany a umístit slunečník i do dalších koutů obytného exteriéru.

Zahradní slunečníky lze rozdělit na malé a velké, ale také na vzpřímené nebo závěsné. Druhý typ lze umístit bokem, tedy po straně venkovního posezení a jeho stojná tyč vám nebude překážet ve výhledu na protisedící hosty. Je-li ještě slunečník vybaven kloubem, můžete jeho sklon přizpůsobit putujícímu slunci.

getimage (16)getimage (17)
 

Místo slunečníku rovnou pod střechu

Klasické slunečníky můžete nahradit plošným zastíněním v podobě zahradních stanů. Stany nebo také jinak zvané zahradní přenosné altány se obvykle využívají při venkovních oslavách. Kde je ale psáno, že stan nemůžete mít na zahradě po celou sezónu. Je nutné ale pamatovat na jeho pevné ukotvení. Větrné počasí by jej mohlo poničit nebo dokonce způsobit škody na zahradě.

Stan lze vybavit odnímatelnými bočnicemi, které vás ochrání před nepříznivým počasím a umožní tak posezení na čerstvém vzduchu téměř za jakýchkoli podmínek. Nejčastěji se zahradní altány vyrábí v neutrální bílé barvě, ale v nabídce je také atraktivní zelená, která krásně splyne s okolím a nenaruší tak přírodní ráz zahrady.

getimage (18)
 

Blahodárná voda

Venkovní vodní radovánky patří mezi nejoblíbenější letní aktivity dětí i dospělých. Nemáte-li prostor nebo finance na velký plavecký bazén, dá se situace vyřešit menším nafukovacím modelem. Ten však plně využijí jen děti. Ale co my, dospěláci? Také se chceme smočit a osvěžit. Tady pomůže praktická zahradní sprcha se solárním ohřevem. Přes den krásně osvěží, večer dodá příjemně teplou vodu.

V nabídce naleznete jak základní modely s jednou sprchovou hlavicí, tak luxusnější sprchy vybavené např. praktickým kohoutkem na nohy, který oceníte před vstupem do bazénku nebo do domu. Zahradní sprchy se také člení podle způsobu zásobování vodou. Standardní jednoduché modely jsou vybavené zásobníky vody o libovolném objemu, pokročilejší sprchy lze připojit na vodovodní řád.

Ale osvěžit a pobavit se můžete i bez bazénu a sprchy! Ta největší zábava bude s obyčejným zahradním rozstřikovačem :-)

getimage (19)getimage (20)