Je vám horko? Nejlepším přítelem je voda!

Panující tropické teploty nejsou nijak příjemné, pokud celý den neležíte někde u vody. Právě voda vás může v tomto vedru zachránit. Důležitý je nejen pitný režim, ale také celkové osvěžení těla. Jak se tedy s horkem vypořádat? Máme pro vás pár dobrých tipů domů i na zahradu.

Dodržování pitného režimu

Panující vedra ohrožují náš organismus. Tělo se neustálou snahou o ochlazení zbavuje rychle vody a dehydratace může přijít velmi rychle. Za běžných podmínek bychom měli přijmout 2 – 2,5 l vody za den, z toho 80 % by mělo být v podobě nápojů. Pokud je ale venku takové horko, jako nyní, spotřeba vody se radikálně zvyšuje, obzvlášť při vyšší fyzické zátěži. Pro tělo je nejlepší pít čistou vodu, případně ji kombinovat s minerálkami, které doplní ztrátu soli. Ve velkém horku byste se měli vyhýbat alkoholu a kofeinovým nápojům, které vodu z těla odvádějí.

Velké horko svádí k užívání ledových nápojů. Okamžité osvěžení se sice dostaví, ale jen na chvíli, pocit horka je za krátko zpět a často ve větší míře. Tělo totiž zkonzumovanou ledovou vodu musí „ohřát“ čímž se zvyšuje i spotřeba energie a tělesná teplota. Proto je ideální pít i v těchto tropických dnech vodu teplou, nebo alespoň tzv. odraženou, vlažnou. Vodu o ideální teplotě si můžete namíchat sléváním horké a studené. Práci vám usnadní praktické zásobníky na vody s funkcí chlazení i ohřevu. Ale i standardní provedení bez ohřevu vám pomůže dodržovat pravidelný pitný režim, obzvláště u dětí, pro které bude nalévání vody velká zábava. Pokud jdete z domu, mějte vždy po ruce lahev s vodou. Nabídka cestovních lahví je velmi bohatá a pro každého se najde vhodná velikost i nápaditý design.

getimage (21)getimage (22)_1
 

Vodní režim na zahradě

Každá zahrada, malá i velká, by měla mít vymezené místo pro vodní hrátky. Ať už jen pro zábavu dětí, nebo pro osvěžení dospělých. Není-li místo nebo finance na zahradní bazén, pomůže zahradní sprcha. Pomoci si můžete starým trikem v podobě zavěšeného starého sudu se sprchovou hlavicí, ale ten pravý požitek získáte jen s praktickou solární sprchou. Proč hned solární? Stejně jako u vhodné teploty vody na pití je i pro osvěžení vhodná spíše vlažná než ledová.

Solární sprchy fungují na principu solárního ohřevu vody v tanku, kde se tekutina hromadí. Sprchu stačí jen napojit na zahradní hadici a ukotvit na stanovené místo. Obavy s příliš horké vody můžete hodit za hlavu. Ano, slunce umí vodu zahřát na vysokou teplotu, ale díky pákové baterii si namícháte optimální teplotu dle potřeby. V nabídce naleznete sprchy plastové nebo hliníkové, které jsou odolnější a jejich životnost mnohonásobně delší.

getimage (23)_1
 

Osvěžující a uvolňující bublinky

Také jste se už mnohokrát zasnili při prohlížení časopisů o bydlení nad luxusním spa s vířivými bazény? A proč jen snít? Vaše touhy rychle splní mobilní nafukovací vířivka. Nepředstavujte si nějaký fórový dětský bazének, ale skvělou nafukovací vanu minimálně pro dva dospělé a dvě děti (a samozřejmě i větší).

Mobilní vířivky jsou stejně jako standardní vestavné bazény vybavené perličkovou masáží, která vám zpříjemní relaxaci. A užívat si je můžete i v zimě. Každá vířivka disponuje efektivním ohřevem vody a má zabudovaný generátor ozonu. Pro ještě lepší požitek si můžete pořídit skvělý doplněk v podobě tekuté aromaterapie. Stačí nalít do vířivky a vychutnat si osvěžující vůni eukalyptu, uvolňující levanduli nebo letní mojito… Takže shrnuto a podtrženo, zásobujte se tekutinami a najděte způsob, jak dostat blahodárnou vodu i na svou zahradu nebo terasu. A tropické teploty budou hned snesitelnější.

getimage (24)_1getimage (25)_1