Vánoční úklid rychle, bez peněz a bez chemie!

Ještě pár dní a jsou tady Vánoce, svátky klidu a míru. Ale než se k tomu klidu dostaneme, musíme projít peripetií stresujících a často vyčerpávajících úkonů. K těm patří také vánoční úklid. Pokud patříte mezi příznivce této zběsilé sváteční kratochvíle a ještě jste nezačali, zbystřete. Poradíme vám, jak na to rychle, efektivně a s využitím surovin, které všichni jistě doma máte!

Precizní úklid kuchyně

Mastnota, vodní kámen, usazeniny, připáleniny, to všechno musí před vánočními svátky z naší krásné kuchyně pryč a ještě je potřeba přidat na závěr trochu lesku. K tomu obvykle v drogerii potřebujeme zakoupit hned několik různých druhů čistidel a leštidel. Letos si ale dokážeme poradit bez nich, stejně dobře nebo i lépe, ekologicky a šetrně.

Začneme octem. Ocet na vodní kámen v zanesené rychlovarné konvici. Stačí roztok vody a octa povařit v konvici a poté důkladně vypláchnout. Stejně dobře bude octová voda fungovat na mastnotu v troubě. Stačí vložit misku s octovou vodou a zahřát, po vychladnutí setřete mastnotu ze stěn trouby jedním tahem. Pokud je mastná usazenina hodně připečená, vsaďte na domácí čisticí pastu z jedlé sody a vody. Hotovou pastu naneste na inkriminovaná místa a nechte přes noc působit.

A jak na výsledný lesk nábytku? Efektivní leštěnku vyrobíte smícháním olivového oleje se solí.

109053-3 164148-2

Koupelna zářící čistotou

Oblíbená voda s octem, která fungovala v kuchyni, pomůže i v koupelně při odstraňování vodního kamene z dlaždic a baterií.

Na ucpané odpady zabere jedlá soda. Stačí nasypat, nechat chvíli působit a zalít horkou vodou. Pokud výsledek není stoprocentní, zkuste trik se sodou a solí v poměru 1:1 a zalijte místo vodou octem. Hlavně ale opatrně, smícháním těchto ingrediencí dosáhnete „výbušné“ reakce, takže všeho s mírou, abyste nemuseli následně ještě znova uklízet.

Trnem v oku každé dobré hospodyňky jsou špinavé spáry od mýdlových usazenin a vodního kamene. Tady také pomůže pasta z kuchyňských přísad – kypřicí prášek s vodou. Naneste kartáčkem na spáry a zaručeně budou zase jako nové.

113034-3

Pryč s nepříjemnými pachy

Jedlá soda je malý zázrak. Nejenže skvěle funguje na naše zažívání a pomáhá při pečení moučníků, je také perfektní pomocník při úklidu domácnosti. Kromě výše uvedených rad vám pomůže také odstranit třeba nepříjemný zápach z koberců (po mazlíčcích, cigaretách, dětech…), jen ji nasypte na inkriminované místo, nechte chvíli dělat svou práci a později vyluxujte.

I nádobí a sklenice mohou časem začít zapáchat. Na to pomůže káva. Smíchejte kávovou sedlinuvodou a do této tmavé lázně ponořte nádobí, podle potřeby ještě zopakujte.

Mastné a zapáchající útroby mikrovlnné nebo pečicí trouby zase provoní citron. Vložte do útrob trouby misku s citronovou vodou, zahřejte a posléze vytřete. Hotovo.

130980-4 97386-3