Ach ta Francie! Nábytek a doplňky s francouzským šarmem

Francie, symbol jedinečného stylu a romantiky. A jedinečně může vypadat i vás domov. Stačí se držet jednoduchých zásad a interiér získá originální francouzský šmrnc. Shrnuli jsme pro vás několik základních charakteristik a pravidel.

Nábytek v jižanském duchu

Francouzský styl je v nábytkovém a interiérovém designu spojován především se stylem Provence. Je to proto, že právě tato oblast patří mezi oblíbené díky svému osobitému kouzlu, historii a samozřejmě všudypřítomné levanduli. Levandule je pro tuto oblast typická a odráží se to i v designu. Mezi barvy, které jsou pro styl Provence charakteristické, patří právě levandulová a všechny další odstíny fialové. Ty se kombinují s bílou, smetanovou a světlým dřevem, ideálně s dřevěnými povrchy s dobovou patinou.

Obecně tento styl ovládají světlé něžné tóny. Pokud nechcete vše bílé a levandulové, neuděláte chybu, použijete-li jiné pastelové barvy. Skvěle bude vypadat žlutá s modrou nebo červená s šedou. Vždy ale decentně.

publicdoc-1-38_-1_-1_124633publicdoc-2-37_-1_-1_74522
 

Romantika pro ženy i muže

Nábytek ve stylu Provence je obvykle dekorován jemnými vzory nebo ladnými vyřezávanými liniemi, není tedy úplně v souladu s moderním puristickým stylem, ale to neznamená, že s ním nelze skloubit. Nelze mu upřít ženskost, ale rozhodně není zženštilý. Vedle světlé vyřezávané a romanticky vzhlížející komody bude skvěle vypadat černé kožené křeslo v pánském stylu a naopak.

Tento nábytek často vypadá, jako by pamatoval už několik předešlých generací a to mu dodává onen francouzský šarm. Má duši, jak s oblibou říkají designéři.

publicdoc-3-36_-1_-1_270984
 

Francouzi si potrpí na doplňky…

… a to nejen v módě, ale i v bydlení. Správně zvolené doplňky, teprve utváří onen styl s velkým S. Francouzský styl není vyzývavý. Je útulný a podmanivý, něžný a osobitý, hravý a decentní zároveň. Potřebné útulnosti dosáhnete pomocí malých zařizovacích nezbytností, jako jsou polštáře, plédy, závěsy či vzdušné záclony a lehké ubrusy.

Nesmí chybět květiny, jak hrnkové tak řezané a samozřejmě levandule, zasetá či jako sušená dekorace. K typickým dekoracím jižní Francie neodmyslitelně patří proutěné koše a košíky, které lze využít mnoha způsoby, přítomné musí být svíčky všech tvarů a velikostí, kovaná svítidla a ozdobné rámečky na fotografie.

getimage (45)getimage (46)