Na zimní vlně: interiér ve stylu útulné horské chaty

Vzpomínky na zimní dovolenou strávenou na útulné horské chatě nemusíte uchovávat jen na fotografiích. Vraťte se zpět v čase a zařiďte si domov ve stylu oblíbených horských letovisek. Poradíme vám, jakých základních pilířů se držet.

Obklopte se hřejivým dřevem

Dřevěné prvky z moderních interiérů pomalu mizí, ale to neznamená, že i v moderním světě a designu nemají své místo. Jen se s nimi nakládá příliš opatrně. Pro horské chaty je typický dřevěný obklad, který umí i spoře zabydlenou místnost rázně zútulnit. Místo dřevěného obkladu vsaďte na dřevěné podlahy a jejich imitace v podobě kvalitního a odolného lamina.

Chcete-li se horskému designu přiblížit ještě víc, obklopte se dřevěným nábytkem. Tím nejlepším je samozřejmě nábytek z masivu, a to nejen pro jeho kvalitu, ale také pro výsledný efekt. Moderní trendy dávají přednost světlým dekorům dřeva, horská útočiště však sází na tmavé dřevo pro jeho domáčtější a hřejivější atmosféru.

publicdoc-1-80_-1_-1_171963getimage (2)
 

Velkorysé posezení

V každé horské chatě je středobodem společenské místnosti velká sedací souprava nebo hned několik pohovek uspořádaných do čtverce nebo kruhu. Je to v podstatě velký obývací pokoj, na který jsme zvyklí. Co je na něm ale jiné? Maximální pohodlí a útulnost, které na vás útočí ze všech stran.

Pohovkám nesmí chybět nespočet polštářků s rozmanitými dekory, přehozy a teplé plédy, které jen tak ledabyle leží kolem, avšak tato nahodilost je cílená a dotváří celou atmosféru. Cílem všech zařizovacích prvků je dodat co nejvíce tepla, skutečného i jen na efekt. Proto se více než hladké kožené pohovky hodí ty z broušené kůže, nebo měkce čalouněné, ideálně potažené látkou na principu plyše, sametu či manšestru.

publicdoc-3-78_-1_-1_129469
 

Nepostradatelné kožešiny a vlna

Chlupaté prvky jsou pro horské chaty typické. Kožešiny a kravské kůže v podobě drobných předložek u postele, koberečků před krbem, televizí či pod konferenčním stolkem zkrátka nemohou chybět. Kožešinové předložky však skvěle vypadají i na nábytku. Zkuste ji jednoduše přehodit přes opěradlo svého oblíbeného křesla nebo židle, výsledek vás jistě mile překvapí. Spolu s pleteným vlněným plédem to bude dokonalá kombinace.

A vůbec nevadí, že ve vašem panelákovém bytě postrádáte domácí ohniště. Takovou designovou variací krbu se může stát obyčejná skříňka s LED světýlky nebo police s velkým množstvím svíček rozličných barev a tvarů.

getimage (3)getimage (4)