Jak obarvit byt bez malování

Barvy v bytě jsou dost ošemetné téma. Vymalovat stěny v obýváku oblíbenou modrou nebo červenou se leckdo bojí. A není divu, velká barevná plocha se časem okouká a komu by se chtělo po krátké době znova malovat. Výrazné barvy aplikujte na menší plochy, ideálně na nábytek a doplňky.

Oblíbená modrá do ložnice

Modrá se řadí mezi tzv. studené barvy, takže se do ložnice skvěle hodí. V ložnici by nemělo být přetopeno a chladnější barevná paleta kolem vás pomůže nastolit příjemné klima pro spánek. Modrý nábytek s neutrálním podkladem, tedy s bílou, béžovou nebo šedou výmalbou vytvoří dokonalé a harmonické prostředí.

Hlavní roli v ložnici hraje bezesporu lůžko. Tento velký kus nábytku zabere většinu prostoru, proto vybrat modrou postel je ideální. Více modrého nábytku už pro ideální barevnou kompozici nebude potřeba. Samozřejmě jej můžete doplnit modrými nočními stolky či šatní skříní s komodou, ale jak se říká, všeho s mírou. Nechcete přece nocovat jako u Šmoulů.

getimage (3)getimage (4)
 

Vášnivá červená do koupelny

Červenou můžete v českých koupelnách vidět celkem často. Spolu s oranžovou patří mezi nejoblíbenější barvy obkladaček a zdobných listel, které se dávají kolem vany. Ale co když barevné obklady nechcete, nebo už jste dříve zvolili nějaký méně výrazný odstín? Na místě je vyměnit koupelnový nábytek. Červené skříňky promění nenápadnou koupelnu v krásný hravý kout plný energie a chuti do života.

Možná vás napadne, proč chtít po ránu vidět hned rudě? Nenechte se tímto přirovnáním odradit. Červená je barvou lásky a dokonce barvou štěstí.

getimage (5)
 

Mystická fialová do obýváku

Fialová vzniká smícháním předchozích dvou barev, tedy modré a červené. Tím vzniká jisté napětí a dynamičnost, které jsou pro tuto barvu typické. Právě proto je vhodná do společenských prostor, kde se setkáváme s přáteli a rodinou, diskutujeme, bavíme se a řešíme každodenní slasti i starosti. Fialová je také barvou mystiky a tajemna. Všechny tyto charakteristiky z ní činí výjimečnou barvu, která promění obyčejný pokoj v trendy a nadčasovou společenskou místnost.

Základním kusem nábytku v obývacím pokoji je pohovka, křeslo či rozměrná sedací souprava. Zvolíte-li toto vybavení pokoje v této barvě, žádný další kus fialového nábytku už nehledejte. Bylo by to příliš a váš obývací pokoj by se mohl lehce proměnit v kýčovité a zženštilé zázemí. K fialové se hodí přírodní dřevo, ale také bílá nebo šedá.

Barevnou kompozici místnosti můžete zásadně změnit také jinak. Například pestrobarevnou komodou, nebo malým odkládacím stolkem. Barva, kterou zvolíte, bude najednou hrát dominantní roli na neutrálním pozadí. Stačí tak málo a vše může vypadat jinak – barevně, vesele a originálně.

getimage (6)getimage (7)