Vytáhněte pastelky! Bydlení v pastelových barvách

Máte rádi barvy, ale příliš výrazně vymalovaných stěn se bojíte? Nevadí, vsaďte na pastelové barvy. Jsou jemnější, decentní a do vašeho domova vnesou optimismus a dobrou náladu.

Co jsou pastelové barvy?

Někdo možná stále tápe nad tím, co si vlastně představit pod pojmem pastelová barva. S pastelkami to opravdu nemá nic společného, i když některé barevné tužky určitě umí dosáhnout pastelového odstínu.

Pastelovou barvu získáte smícháním téměř jakékoli základní barvy s bílou. Nepočítáme samozřejmě černou a bílou, protože tím vznikne šedá a ta spadá do jiné kategorie. Ovšem s pastelovými tóny si skvěle rozumí. Smícháním barev vzniknou krásné jemné odstíny, světlé a něžné, někdo by mohl říci vybledlé. Mezi ty nejpopulárnější patří světle žlutá, pudrově růžová, bledě modrá nebo tzv. mint(mátově zelená).

Kromě již zmíněné šedé barvy dobře vynikají vedle bílé a černé. V partnerství s černou dají vzniknout úžasným až dramatickým kontrastům bez agresivního vzhledu.

getimage (12)getimage (13)
 

Jemné a melancholické, nebo moderní retro?

Pokud už jste si vybrali svou pastelovou barvu a jste už natěšení na nový vzhled vaší ložnice či obývacího pokoje, postupujte přeci jen opatrně. Všeho moc škodí a u pastelových barev to platí dvojnásob. Pokud to např. s jemnou růžovou nebo fialkovou přeženete, může váš byt působit jako domeček pro panenku Barbie. A to asi nechcete.

Pastelové barvy můžete mezi sebou i krásně kombinovat a vyvarovat se tak sladkému dojmu. Růžová, fialová nebo žlutá budou vedle bledě modré či mátové vypadat perfektně. Taková barevná kombinace může trochu připomínat oblíbený retro styl, jen v umírněnější verzi. Ta originální podoba retra fandí barvám výrazným. A i tady se dá ale skvěle uplatnit kombinace odstínů. Chcete-li své moderní retro trochu zjemnit, vneste do pokoje pár doplňků v pastelových barvách, které výrazným odstínům na nábytku a stěnách trochu odlehčí. Požadovanému designu to ale nijak neublíží.

getimage (14)
 

Nábytek a doplňky ve jménu pastelu

Pastelové barvy mají schopnost interiér oživit a vnést do něj trochu pozitivní nálady. A dokážou to i se starým, tedy stávajícím vybavením či výmalbou. Nemusíte nutně volat malíře a tapetáře, stačí do současného pokoje vnést pár nových kousků v požadovaných odstínech.

Obvykle si se změnou barevné nálady v místnosti vystačíte s několika novými doplňky v podobě dekoračních polštářků, plédů volně přehozených přes okraj pohovky, závěsů či kusových koberců. Pokud ale těmto drobnostem doma moc nefandíte, zvolte jeden větší – stěžejní kus nábytku jako je pohovka, křeslo, židle nebo manželské lůžko.

Nový nábytek čalouněný látkou v pastelových barvách doslova vnese nový život do již okoukaného domova. A rozhodně se nemusíte bát ladění s dalšími materiály. Pastelové barvy vypadají dobře vedle světlého dřeva, tmavého dekoru i moderních lakovaných neutrálních skříněk. Jen u barevného nábytku pozor, tam byste mohli narazit. Zde se snažte volit vždy barvy protichůdné.

getimage (15)publicdoc-5-56_-1_-1_219497