Chcete děti trochu zklidnit? Zařiďte jim pokojíček, který to udělá za vás

Máte pocit, že jsou vaše děti jako pytel blech? Možná není na vině hyperaktivita a neposlušnost, ale nesprávně zvolená barva dětského nábytku. Stačí ho vyměnit a vaši malí čertíci se ze dne na den promění v rozkošné andílky. Víte, jaké barvy tohle dokážou?

Zelený dětský nábytek

Že zelená uklidňuje, není žádnou novinkou. Symbolizuje přírodu a její harmonii, ale také mládí a klid. Zelená barva napomáhá načerpat nové síly a regenerovat. Protože je spjata s přírodou a energií, dodává pocit bezpečí a stability. Pro její uklidňující účinky je právě často používána na dětském nábytku.

Zelená má mnoho odstínů. Barva s větším podílem žluté, tedy světlá, je barva přátelská a mladistvá, ideální pro děti a teenagery. Smrkově zelená, tedy odstín s převahou modré, působí více luxusně a dospěle.

I když je zelená tak pozitivní, dejte si pozor, abyste to s ní nepřehnali. Příliš zelené místnosti mohou vést až k pasivitě, a to u svých dětí jistě nechcete. Pokud už jste k zelenému nábytku natřeli na zeleno i stěny, vyzdobte pokoj červenými nebo oranžovými doplňky, které jsou energické a s pasivitou zatočí.

1_12_1
 

Modrý dětský nábytek

Modrou barvu vybíráme do dětského pokoje obvykle prvoplánově – pro chlapce. Že byla klukům přisouzena právě modrá, ale není náhoda. Výrazné odstíny modré působí autoritativně a ochraně, a stejné vlastnosti napomáhají rozvíjet u dětí i dospělých. Tato barva všeobecně uklidňuje a navozuje harmonickou atmosféru. Kromě toho ale také podporuje rozvoj intelektu a co víc, zabraňuje nočním můrám. Do dětského pokoje je tedy jako stvořená.

Modrá je také známá jako barva studená. Aby dětská místnost nepůsobila příliš chladně, kombinujte ji s teplejšími tóny barev, jako je třeba žlutá a červená, ideálně v jemných pastelových odstínech. Sáhnout můžete také po neutrální béžové a hnědé, které budou spolu s modrou vypadat perfektně.

3_1
 

Fialový dětský nábytek

Fialová barva je podle psychologie barev mystická. Možná to v souvislosti s dětským pokojíčkem může znít zvláštně, ale právě sem se hodí. Je to barva meditace a duchovního rozvoje, a ten je přece u neustále rozvíjejícího se dítěte podstatný. Zklidní myšlenky, podpoří jeho kreativitu, napomůže mu se odreagovat a naučí relaxovat.

Fialová je barva neutrální, hodí se do dívčího i chlapeckého pokoje. Pokud ji chcete sladit s dalšími barvami, skvěle si bude rozumět s šedou, ale také se zelenou, žlutou nebo sytě růžovou. Vedle fialové budou dobře vypadat také kolegyně, ze kterých byla namíchána, tedy červená a modrá. Doplňkové barvy můžete aplikovat na stěny a ve fialových odstínech vybírat dětský nábytek.

4_1Ego 03zaluzja_X9K1323 copy