Jak zařídit stylovou a funkční jídelnu

Neudělejte zbytečnou chybu při zařizování jídelny, která se později bude těžko napravovat. Připravili jsme pro vás několik postřehů, které vám při plánování jídelny pomohou vyřešit celý prostor důmyslně a s lehkostí.

Kam umístit jídelnu?

Pokud jste ve fázi plánování a máte před sebou prázdný interiér jako čisté malířské plátno, rozvrhněte si hrubou kompozici včetně jídelny. Vtěsnat prostor pro jídelní stůl dodatečně není neobvyklé a nemožné, ale není to ani jednoduché. Pamatujte na to, že jídelna by měla být dobře dostupná z celého domu či bytu, především z kuchyně. Umístění přes chodbu nebo jinou místnost  ztěžuje její výsledné užívání.

Ideální volbou je tzv. otevřený koncept, kdy je jídelna propojená s obývacím pokojem, tvoří plynulý přechod mezi kuchyní a obývákem, tedy mezi pracovní a relaxační zónou interiéru.

Výběr nábytku do jídelny

Stejně jako nábytek do obývacího pokoje nebo ložnice, i ten do jídelny musíte dobře promyslet. Nevybírejte jen podle designu. Aby byla jídelna plně funkční, vycházejte z velikosti vyčleněného prostoru. Zamyslete se také nad tím, kolik osob bude obvykle u stolu. Podle toho pak vybírejte velikost jídelního stolu. Plánujete-li pořádat čas od času velké rodinné večeře, zvažte stůl rozkládací.

Je dobré mít na paměti, že jídelní stůl a židle budou středobodem místnosti, tudíž stále na očích. Měli by proto ladit se zbylým vybavením interiéru, nábytkem i dekoracemi.

Kulatý stůl, ano nebo ne

Pokud jste se zamilovali do představy jídelny s kulatým stolem, dobře si přeměřte celý prostor. Na první pohled se může zdát, že kulatá deska zabere méně místa, ale opak je pravdou. Kulatý jídelní stůl vyžaduje více místa, než stůl čtvercový nebo obdélníkový. Má větší průměr, zabírá tedy více místa ve středu místnosti. Je nutné si také uvědomit, že musí být i volný prostor kolem stolu, a to po celém jeho obvodu, aby mohli strávníci pohodlně vstávat.

A jaké jídelní židle?

Výběr jídelních židlí by měl podléhat především pohodlí. Komfort by měl být klíčovým faktorem výběru, proto pořiďte židle s pohodlným sedákem a opěrkou.

Stále větší popularitě se těší jídelní židle s područkami. Ty poskytnou lepší oporu při sezení, obzvláště pro osoby s fyzickým omezením, seniory a děti. Usnadní vstávání i usedání ke stolu a zajistí lepší stabilitu. Stejně jako kulatý jídelní stůl však vyžadují více místa kolem stolu, mohou se hůře zasouvat pod stůl a omezit přidání dalších židlí.