Zařizujeme jídelnu: pro svobodné i pro velké rodiny

Malý jídelní kout, nebo samostatná prostorná jídelna. Dva zásadně odlišné prostory, které mají ale jedno společné – jídelní stůl a židle. Ať už zařizujete prostor pro stolování pro dva lidi nebo početnou rodinu, vždy máte na výběr z mnoha stylů a způsobů stolování. Podívejte se na ně.

Jídelní kout pro svobodné

Pokud žijete sami, nebo s partnerem teprve plánujete společné bydlení, vystačíte si s menším jídelním stolkem a dvěma židlemi. Čtvercový stůl snadno přirazíte ke zdi do kouta, aby nepřekážel, kulatý zase neomezuje váš pohyb ostrými rohy.

V malých bytech není prostoru nazbyt a místo pro stolování se často řeší provizorně – u konferenčního stolku nebo na kuchyňské lince. Ale to není nutné. Kromě klasických jídelních sestav existují i takové, které umí být zcela nenápadné. Řeč je o sklápěcím stolku, který se připevní na stěnu. K němu dvě stohovatelné židle nebo stoličky a problém je vyřešen. Další variantou je jídelní plocha, která poslouží i jako pracovní prostor, tzv. barový či snídaňový pult.

getimage (15)getimage (16)
 

Standardní rodinné posezení

Obdélníkový jídelní stůl se čtyřmi židlemi, klasika v každé běžné rodinně. Ale jaký vybrat? Nabídka je tak rozmanitá, až se z toho mnohým zatočí hlava. Kov, dřevo, plast, sklo, nebo jejich kombinace.

Při výběru materiálu zohledněte design své kuchyňské linky (umístíte-li jídelní sestavu do kuchyně). Dekor dřeva může krásně ladit, moderní kuchyni s lakovanými dvířky bude zase slušet plast a kov. Chcete-li svůj jídelní kout maximálně pohodlný, vybírejte židle s měkkým čalouněním, které prostoru dodají punc elegance a noblesy.

Než se definitivně rozhodnete, pořádně prostor přeměřte. Častou chybou je, že se zapomíná na židle, respektive na jejich odsouvání. Každý na nějaké návštěvě už byl jistě svědkem, že usadit se za stůl může být někdy malý sportovní výkon (stůl nejde obejít, takže jej musíte podlézat, židle nejdou příliš odsunout a nabízí místo jen pro hubeňoury atp.) Neopakujte chyby jiných.

getimage (17)
 

Slavností stolování

V mnoha domácnostech čtyři místa u stolu po celý rok stačí. Ale během rodinných oslav nebo vánočních svátků se u něj sejde lidí víc. Řešení pro tyto situace představují rozkládací jídelní stoly. Jejich konstrukce je navržena tak, aby na nich nebylo nic poznat. Pak stačí jen vysunout skrytou část desky a přidat židle. Rozložením získáte minimálně dvě místa navíc.

getimage (18)getimage (19)