I malý koberec může znamenat velkou změnu. Víte, jaký se hodí k vám?

Současným interiérům vládnou plovoucí podlahy a celoplošné koberce pomalu mizí. Nahradily je ale koberce kusové, které podlahy příjemně zateplí a každou místnost patřičně zútulní. Poradíme vám, jaký si vybrat.

Výrazné vzory a barvy

Tento typ koberců se hodí do neutrálně laděných místností, kde si použité barvy na tkanině nebudou překážet s barvami na nábytku a stěnách. Obvykle se kusové koberce používají v místě, kde se nachází sedací nábytek. Výrazné barvy nejlépe vyniknou pod pohovkou či sedací soupravou laděnou do světlých barev jako je bílá, smetanová, béžová či světle šedá.

Se vzory se dá také dobře pracovat. Abstraktní a geometrické vzory, které jsou tento rok aktuálně v kurzu, podtrhnou moderně laděný interiér bez zbytečných příkras a kudrlinek. Romantické květinové vzory takový interiér zjemní a naladí na ženskou (ne zženštilou) vlnu. Koberce s jinými přírodními motivy dodají místnosti potřebnou energii.

U vzorovaných koberců pamatujte na to, že příliš vzorů vedle sebe si škodí. Koberec pod vzorovanou pohovkou ztratí svůj efekt a oba výrazné prvky zaniknou ve spleti čar a barev.

publicdoc-1-29_-1_-1_177133getimage (2)

Orientální koberce

Koberce z této kategorie jsou kapitolou sami pro sebe. Obecně se lidé rozdělují do dvou skupin, jedni je milují a obdivují, druzí zatracují. Ať už patříte do jedné nebo druhé, věřte, že tyto koberce umí zázraky. A to jak ze stránky designové, tak praktické.

Orientální motivy se hodí všude, i když si možná myslíte, že ne. Důležitý je výběr barvy a výraznosti odstínu. Světlé a tlumené zjemňují, pestré zase zvýrazňují a upozorňují na daný kus prostoru. Orientální koberce se skvěle udržují. Kvalitní materiály a způsob zpracování zabraňuje usazování špíny. Hustě tkané plochy a silný vlas zase mají perfektní tepelněizolační vlastnosti.

publicdoc-2-27_-1_-1_214879
 

Kůže a kožešiny

Ovčí kůže před krbem, mihotající se plameny a sklenka vína… Tak nějak si mnozí z nás představují idylický večer. Tento typ kožešiny se však hodí i do panelákového obýváku. Dobře vypadá před televizním stolkem, položit ho můžete také před postel nebo přes pohovku, kde bude krásnou a funkční dekorací.

Vedle sympatických kožešin (ať už pravých či umělých) jsou zde velice módní kožené koberce. Jsou vyráběné převážně z hovězích kůží různých odstínů, jejichž sešitím vznikají zajímavé abstraktní vzory. Obývací pokoj zdobený tímto typem koberce získá punc jedinečnosti a luxusu.

326320975getimage (4)