Pryč s chladnými holobyty. My zařizujeme skutečný domov

Není tomu tak dlouho, kdy byly nejvíce žádané tzv. nezabydlené interiéry. Málo nábytku, betonové stěrky, bílá, šedá, kov a sklo. S tím je ale konec. Domov musí dýchat rodinou pohodou, přívětivou atmosférou a v takovém chladném prostředí jen těžko navodíme tzv. teplo rodinného krbu. Jak tedy zařídit harmonický domov? Chce to skutečný nábytek, barvy a pohodu těch správných stylů.

Retro, retro a zase retro

Už se možná opakujeme, ale retro styl je zkrátka populární, ať se nám to líbí nebo ne. Prvky z let šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých se objevují v módě i bydlení. Ale proč? Vždyť se jedná o období, do kterého už bychom se nechtěli vrátit. Odpověď je velmi jednoduchá. Je to období barevné a útulné, moderní a stylové, plné zvratů a protikladů, plné optimismu a květů.

Pro retro styl jsou typické pozitivní barvy, nejčastěji oranžová, žlutá, růžová i modrá, ale také barvy neutrální a zemité, nejčastěji písková a béžová. Tuto pestrobarevnou paletu doplňují výrazné geometrické vzory na textiliích, nebo květinové motivy, které celou kompozici příjemně zjemňují.

1 2

Hledání ztraceného času

Doby našeho mládí se vracejí a děje se tomu tak opakovaně. Tvrdily to naše babičky i maminky. A je to tak v módě i v bydlení. Momentálně je v kurzu doba let osmdesátých a devadesátých. Mrkváče, plísňáky, ledvinky… Jak si ji  vybavujete vy, tedy co se bydlení týče? Vzpomenete si, jak třeba vypadal váš obývací pokoj?

Trendy sedací nábytek měl dřevěnou konstrukci, obvykle stál na nožkách a zdobily ho ohýbané dřevěné područky. Vedle tohoto směru stály ještě pestrobarevné vzorované a buclaté pohovky (a ty tu zůstaly dodnes). Co se barevnosti týče, frčela šeď, béžová a hnědá, sem tam oživená okrovou. A i tento styl se k nám vrací, samozřejmě ve své modernější a líbivější podobě.

3

Zpátky do minulosti

Ještě zůstaneme v obývacím pokoji a zapátráme v paměti. Nebo ve starých fotoalbech. V žádné domácnosti nemohla chybět mocná a bytelná obývací stěna vyzdobená růžovým porcelánem, cibuláky a sběratelskými figurkami. Skleníky, komody, vitríny, to vše se vrací zpět. Jsou stylové, moderní a nostalgicky nám připomínají staré dobré časy. Jen se vše trochu zjednodušilo.

Obývací stěny už nejsou tak monumentální, jede se spíše v minimalismu a praktičnosti. A tomuto trendu všichni fandíme. Tak pryč s chladnými holobyty, zařizujeme domov.

 4 5