Dotek sametu aneb Obklopte se těmi nejjemnějšími povrchy

Když se řekne samet, co si vybavíte? Většina lidí si představí luxusní večerní šaty, honosné závěsy a přepychové interiéry. Samet evokuje luxus. Tak proč se nezařídit luxusně pomocí této krásné látky? Máme pro vás pár užitečných informací a triků.

Samet jako ekvivalent první třídy

Samet je látka, kterou jistě znáte z pohádek. Králové, královny, princové i princezny, všichni byli zahaleni do této nádherně splývavé a hebké látky se subtilním leskem. Dodnes se samet používá ve vysokém krejčovství. Možná proto v nás evokuje ten luxus. Pravdou je, že sametem se můžete obklopit kdykoli a kdekoli, i doma.

Nebojte se využít sametové povrchy ve své domácnosti. Stejně jako na šatech jsou krásné a jemné na omak. A kromě toho, že působí movitějším dojmem, umí krásně kouzlit s prostorem a barevností. Vyšší textilní vlákno způsobuje, že se při otěru naklání v různých směrech a daný povrch tak mění barvy, respektive odstín barvy.

 136524 148275

Prvotřídní hebké čalounění

Když mluvíme o sametovém povrchu v domácnosti, máme na mysli samozřejmě čalouněný nábytek. Sedačky, pohovky a křesla potažené skutečným sametem nebo jeho povedenými imitacemi se v poslední době opět dostává na výsluní, a je to právě díky jeho reliéfnímu povrchu.

Nemusíte ale nutně hned sahat po sametu. Krom jeho kladů, které jsme si zde vyjmenovali, má také jeden nešvar, a to že působí dosti těžkopádně. Nesmí ho být na jednom místě příliš. Právě proto je na sedacích soupravách využíván jen na určitých dílech, např. područky a opěrky.

Chcete-li podobný povrch s odlehčeným efektem, zkuste broušené kůže, koženku, nebo hustě tkané látky s broušeným efektem, které se na první pohled velmi podobají sametu.

72948-3

Byla celá sametová…

Když má něco sametový povrch, je to jemné, hebké, na dotyk velice příjemné. Ale sametový povrch mohou mít i stěny. Existují barvy, respektive nátěry, který tento dojem, tedy sametový, dokáží vzbudit na první pohled. Jsou to barvy tzv. hluboké.

Sametový povrch mohou vytvořit dokonce i dlaždice a obklady, nebo laminátové a vinylové podlahy. Jde o jedinečný efekt jejich barvy, která působí jaksi trojrozměrně, stejně jako originální sametová látka. Pokud se vám tedy sametové povrchy líbí, tak směle do toho, na výběr máte nespočet variací.

71154-1 105108-14