Sedačka nebo pohovka: jaký je mezi nimi rozdíl?

Vybrat pohodlné sezení do obývacího pokoje se může zdát jako snadný úkol. Mnoho lidí ale zapomíná zohlednit více parametrů, než je jen pohodlí a vzhled. Připravili jsme pro vás stručného průvodce výběrem sedacího nábytku do obýváku.

 

Pohovka, láska na prví pohled

Pohovka je zjednodušeně sezení pro dvě až čtyři osoby. Pohovka se od sedací soupravy liší svým jednoduchým obdélníkovým tvarem bez prodloužených dílů. Obecně řečeno je dobré volit pohovku tam, kde není dostatek prostoru právě pro již zmíněné sezení atypického tvaru, které zabírá více místa.

I když zvolíte malou pohovku, může vám nabídnout víc, než se může zdát. Možnost rozložení na pohodlné lůžko pomůže vyřešit problém s noclehem příležitostných nočních návštěv, nebo může dokonce kvalitně suplovat klasickou postel, pokud vám doma chybí ložnice.

Pokud si to shrneme, pohovka najde uplatnění v menších domácnostech. Variabilita tvarů a potahů poskytuje široký výběr a ve finále může i jeden takto malý kus nábytku zásadně změnit vzhled pokoje díky vhodně zvoleným barvám a vzorům.

Rohová sedací souprava

Tento typ sedacího nábytku, tedy sedačka ve tvaru L, spadá do kategorie neprodávanějšího zboží. A vysvětlení je prosté – tvar písmene L dokonale vyplní prázdný kout místnosti a zvyšuje počet míst k sezení, na rozdíl od jednoduché pohovky.

Situování sezení v rohu obývacího pokoje patří k častému řešení uspořádání nábytku. Je to zkrátka praktické, nikde nic nepřekáží a nezasahuje do omezeného prostoru, obzvláště v klasických panelákových bytech. Prodloužený sedací díl, který vytváří tvar písmene L často skrývá praktický úložný prostor a zároveň tvoří část lehací plochy v případě rozložitelného modelu. Sedací soupravy ve tvaru L jsou zkrátka TOP.

Sedačky ve tvaru U

Poslední typ sedací soupravy patří k těm, které bychom všichni chtěli, ale nemůžeme si to z důvodu omezeného prostoru dovolit. Ten, kdo má to štěstí a jeho obývací pokoj je co do počtu metrů čtverečných velkorysejší, si může užívat pohodlný relax na rozlehlé sedačce.

Sedací soupravy do tvaru U nabízí sezení minimálně pro šest osob, obvykle i více. To není ale jediný důvod, proč si takovýto typ sedacího nábytku pořídit. Jen si představte to pohodlné povalování před obrazovkou, každý z rodiny na svém místě, nikdo se nemačká a nekrčí… I bez nutnosti rozložení je zde místo pro uložení k odpolednímu odpočinku.

Těmto sedačkám to nejvíce sluší v prostoru, tedy bez „opory“ hlavní stěny v pokoji.