Převlékněte domov do zimních trendů

Zima už vystrčila drápky a připomněla nám, že se blíží konec roku. Jak jsme si již zvykli, každé roční období ovládají jiné trendy a zima 2019 na tom není jinak. Podívejme se tedy, co vašem domovům bude slušet. Tentokrát je módní diktát zaměřený na praktičnost a teplo, což se vám bude jistě líbit.

NUDE není nuda, nude je teplo a světlo

Blížící se konec roku, advent i ochlazení související se změnou ročního období ovlivňují naši náladu, cože se může více či méně podepsat na naší dlouhodobé psychické nerovnováze. Zima je všeobecně považována za období spojené s depresemi. Může za to krom výše zmíněného také nedostatek slunečního svitu. Často je celý den zataženo, šedivo a sychravo. Sluníčko lidem chybí, i když třeba patří mezi milovníky chladnějšího podnebí. Sluneční paprsky mají pozitivní vliv na naši náladu, čím více slunce, tím lépe se cítíme.

A z toho vyplývá jeden z hlavních trendů této zimy (a jakékoli další zimy) – snaha vnést do domovů světlo. Kromě dostatečného množství svítidel a jejich správného uspořádání vám s tím pomohou samozřejmě barvy. Světlé barvy. Kromě bílé, která je pro zimní čas tolik typická, je to letos také béžová. Tzv. nude odstíny dokážou na rozdíl od sněhobílé vnést do interiéru také teplo. Navíc nepohlcují tolik světlo a díky své neutrální povaze se skvěle kombinují s dalšími barvami a materiály.

1 2

Celoroční modrotisk

Barvou roku 2019 byla společností Panetone vyhlášena korálová. Jiné zdroje však uznávají jako barvu letošního roku modrou, konkrétně tzv. Blueprint, tedy modrotisk. A jak vypadá? Je to něco mezi klasickým modrým denimem a námořnickou modrou. Modrá ale bude fungovat skvěle v jakémkoli vašem oblíbeném podání. K tomuto chladnému období se více než hodí, spolu s bílou symbolizuje zimu a neodmyslitelně k ní patří, proto by na zimních dekoracích a bytových doplňcích rozhodně neměla chybět.

Ne nadarmo patří modrá mezi nejoblíbenější barvy většiny populace. Modrá barva symbolizuje mír a klid. Je to barva nebes, barva moří a oceánů. Z psychologického hlediska je to barva důvěry a něhy, souladu a moudrosti, věrnosti a oddanosti. Právě modrá vnese do vašeho domova klid a tu pravou domácí pohodu. Ale pozor, všeho s mírou. Příliš modré může působit chladně a odtažitě.

3

Něco na zahřátí…

Zima a chlad se vkrádá do našich domovů, a to i přes dokonalé zateplení. Nejde ani tak o skutečný chladný vzduch kvůli netěsnícím oknům, ale spíš o psychický chlad… Často je nám doma zima, i když je interiér dokonale vytopený. Je to vnitřní pocit související s vlivem okolí. A proto je potřeba zapracovat na placebo efektu v podobě hřejivých doplňků.

Obklopte se dekami, plédy, polštářky, běhouny, koberečky… Nejedná se o nijak velkou investici a přeci vaše obydlí dokáže změnit k nepoznání. Vlněný pléd přehozený přes křeslo nebo pohovku sám o sobě takto ledabyle a nevyužitě může zapůsobit a zahřát.

4 5