I velký byt může být kříž. Jaký nábytek vybírat do velkých místností?

Věčně se řeší téma „Jak zařídit malý byt“. Ano, málo místa je problém, obzvlášť, chcete-li tam vtěsnat hodně nábytku nebo více lidí. Ale představte si, že najednou máte opravdu obrovský obývák, v něm standardní nábytek a pokoj vypadá stále poloprázdný…

 

Jak zařídit velký obývací pokoj

Každý sní o prostorném bytě, kde mu nic nebude bránit v rozletu, natož pak metry čtverečné. Ale ona to zase taková výhra být nemusí. Velké místnosti jsou super. Ale! I když je vybavíte standardní skladbou obývacího nábytku, tedy pohovkou, konferenčním stolkem, televizní sestavou a nějakou skříňkou nebo komodou, pořád se mohou zdát málo vybavené a holé. Problém vězí především v rozestavění nábytku. Zapomeňte proto na klasiku a lá všechno ke zdi, a rozestavte nábytek do prostoru.

Do středu místnosti samozřejmě nepostavíte televizní stolek, ale pohovku. V ideálním případě sestavu pohovek a křesel, nebo rozlehlou sedací soupravu. Při výběru se nezapomeňte soustředit i na zadní část nábytku. Některé pohovky mohou mít zezadu jiné polstrování, protože se počítá s jejich umístění u stěny.

Je-li kolem sedačky ještě dostatek volného prostoru, postavte za ní dlouhý úzký odkládací stolek pro dekorace a květiny. Nezapomeňte také na doplňky a textilie. Dojem pohodlí a útulnosti dodá kusový koberec, klidně více kusů poskládaných do zajímavé mozaiky.

getimage (25)_2getimage (26)_1
 

Jak vyladit velkou ložnici

I v ložnici platí pravidlo „centrování“, tedy odstup ode zdí. Šatní skříně a komody ponechejte u stěny, ale manželské lůžko postavte pěkně do prostoru, ideálně čelem směrem k oknu. Takto v prostoru se nejlépe vyjímají lůžka s vysokým čelem, případně s nebesy či stále oblíbené modely s náznakem nebes(vysokými postranními sloupky). Dovolit si také můžete neobvyklé tvary, tedy kulaté nebo půlkruhové lůžko, které při takovém umístění lépe vynikne. Místo standardních malých nočních stolků můžete zvolit větší kousky s úložným prostorem.

Opět nezapomínejte na doplňky. Vybavit musíte všechny plochy, tedy i podlahy a stěny. Kusový koberec pod lůžkem nebo metrážový koberec s vysokým vlasem dodají ložnici vřelejší a hřejivou atmosféru. A své udělají také vzorované tapety.

getimage (27)
 

Jak na velkou kuchyň s jídelnou

Ať už je potřeba zařídit jednu místnost, tedy kuchyň spojenou s jídelním koutem, nebo dva samostatné pokoje, pracujte s prostorem obdobně, jako u výše popsaných příkladů. Samostatná jídelna může kromě jídelní sestavy obsahovat také další nábytek. V zákoutí si vytvořte příjemný koutek na čtení či klábosení, případně využijte prostor k umístění knihovny či vitrín pro sváteční servis a dekorace.

Ve velké kuchyni se nabízí krásné uspořádání kuchyňské linky do tvaru U, případně do tvaru L a využití populárního snídaňového pultu. Velmi moderní a praktický je také kuchyňský ostrůvek, který si mnoho domácnosti z důvodu nedostatku místa nemůže dovolit. Tato varianta rozmístění kuchyně je asi z hlediska využití prostoru nejideálnější.

getimage (28)getimage (29)