Scandi kuchyně: se severským minimalismem lépe chutná

Máte rádi bílou a dřevo? Pak je skandinávský styl pro vás to pravé. Vybudujte si kuchyň v populárním severském stylu. Ukážeme vám, co je pro něj typické a na jaký nábytek se zaměřit.

 

Bílá v hlavní roli

Ať už je řeč o finském, dánském nebo švédském stylu, všechny mají jedno společné – základem každého interiéru je bílá barva. Seveřani si pomocí bílé kompenzují nedostatek světla a dlouhé noci. Venku je zima, tak většinu času tráví doma a bílá umí krásně zvětšit prostor. V severských krajích si tak doma nepřipadáte stísněně. Prostory jsou vzdušné, jednoduché a nepřeplácané. Žádné zbytečné přepážky, příčky a zástěny, jen krásný otevřený prostor. Do kuchyně ideální. Otevřený prostor dává vyniknout mocným svítidlům, které jsou třešničkou na dortu celé místnosti.

Jednoduchost a minimalismus jsou další přívlastky severských stylů. Někomu může tento typ nábytku připadat příliš strohý a obyčejný, pro jiné je symbolem moderního světa a nadčasovosti. Pro kuchyňské linky jsou typická hladká dvířka bez úchytů, případně s minimalistickými madly. Čistě bílou kuchyň může suplovat kombinace bílé a světlého dřeva. Pracovní deska je obvykle v totožném dekoru nebo z přírodního kamene.

lena-kuchnia-bez-piaskowy-dab-sonomapublicdoc-2-63_-1_-1_420167
 

Poctivé dřevo a doplňkové barvy

Příroda je pro severské národy vším. Proto ji vnášejí i do svých domovů. Světlé odstíny dřeva na nábytku se krásně doplňují s prkennými podlahami se sympaticky našedlým dekorem. S dřevěnými prvky se počítá i jinak, než jen na základních zařizovacích prvcích. Jak již bylo řečeno, severské národy si nepotrpí na přeplácanost a zbytečnou zdobnost. Veškeré dekorace jsou plně funkční, obzvláště v kuchyni.

Otevřené skříňky a police, tolik typické pro tento moderní styl bydlení, vyzdobte dřevěnými miskami, tácky, dřevěné kuchyňské náčiní zavěste do výšky očí… Nádobí a kuchyňské doplňky se stávají ozdobou kuchyně. A stejně jako dřevěné předměty funguje jako dekorace sklo a porcelán.

Aby ale skandinávská kuchyň nepůsobila příliš chladně a neosobně, potřebuje barvy. Severské ladění počítá se všemi přírodními odstíny, tedy se zelenou, hnědou, béžovou, které mohou doplnit pastelové tóny v podobě růžové, modré nebo žluté. Výsledkem bude svěží a vzdušný interiér plný energie a rodinné harmonie.

publicdoc-3-63_-1_-1_93766
 

Severský ikonický design

Spousta designových kousků, kterým svět říká „ikony“ pochází právě ze severských zemí. Seznam slavných designérů pocházejících z těchto studených končin, ať už současných nebo minulých, je skutečně obsáhlý a my se můžeme radovat z bohaté nabídky nábytku a doplňků, které nikdy neztratí svou jedinečnost a kouzlo. Jsou nadčasové a pro milovníky severského stylu na první pohled rozeznatelné od všech ostatních. Kombinují v sobě všechny výše uvedené aspekty severského designu a zároveň si navzájem nejsou podobné, natož obyčejné a nudné.

Několik takových kousků najdete i v našem portfoliu. Jedná se především o populární jídelní židle a křesílka, minimalistické jídelní stoly, moderní regály a vitríny, komody i nepostradatelná svítidla.

publicdoc-4-57_-1_-1_298692getimage (16)