Kam s ní? Hledáme místo a nábytek pro novou televizi
Televize je součástí téměř každé domácnosti, někde se najde i více než jedna. Málokdo ale pořádně přemýšlí nad tím, jak ji správně umístit. Důležitá je vzdálenost, výška i typ nábytku. Rozebereme si to pěkně podrobně, aby byl váš prožitek z oblíbeného filmu co nejlepší.
Na velikosti a vzdálenosti záleží!
Letní výprodeje fandí především nábytku a elektronice. Pokud jste si tedy naplánovali nákup nové televize a k ní potřebnému nábytku, věnujte pozornost následujícím řádkům. Než si svého nového miláčka přinesete domů, pořádně měřte! Pro nejlepší sledování není důležitá jen velikost obrazovky, tedy její úhlopříčka, ale také pozorovací vzdálenost. Obecně platí, že ideální vzdálenost člověka od obrazovky odpovídá trojnásobku úhlopříčky (u LCD, LED a plazmových televizí).
Pokud jste si tedy v obchodě vyhlédli obří televizor a máte malý obývák, můžete být ve finále z nového obrazu zklamaní. Vzdálenost obrazovky je podstatná kvůli schopnostem našich očí. Pokud sedíme příliš blízko, budeme vnímat jednotlivé pixely obrazu a nebude se nám tak zdát čistý. V opačném případě, tedy z větší dálky nepostřehneme jednotlivé detaily, které moderní obrazovky umí promítnout.
Televize jako ústřední bod místnosti
Pokud patříte mezi domácnosti, kde televize hraje hlavní roli v každodenním programu, není potřeba ji nijak skrývat a maskovat. Věnujte ji privilegované místo. Starým prostorově náročným televizím už odzvonilo, ploché obrazovky představují kromě kvalitního obrazu také velkou úsporu prostoru. Jejich umístění je celkem snadné a nabízí se hned několik variant. Tou nejjednodušší je postavení na televizní stolek nebo skříňku. Výška televizního nábytku se pohybuje kolem 50 cm, což je optimum pro příjemné sledování programu. Střed obrazovky byste totiž měli mít ideálně ve výšce očí.
Protože moderní televize už nezasahují do prostoru, stačí malá hloubka nábytku. Pokud by šlo jen o obrazovku, vystačila by si s pouhou policí (samozřejmě ukotvenou tak, aby měla patřičnou nosnost). Ale moderní domácnost kromě televize využívá další multimediální prostředky jako set-top-box, modem, herní konzole, DVD nebo Blu-ray přehrávače atp. To vše musí být umístěno v blízkosti obrazovky, proto je vhodné volit skříňky s otevřenou policí pro další spotřebiče a uzavíratelnými zásuvkami pro další doplňky. Takové kousky lze vybírat jednotlivě, je-li váš obývací pokoj už plně zařízený, nebo sáhnout po kompletní obývací sestavě, která pamatuje na umístění všech těchto moderních komponentů.
Za zavřenými dvířky
Ovšem ne každá domácnost usedá ve svém volném čase pravidelně před televizi. Pro někoho je přítomnost obrazovky rušivý element, a i když ji čas od času využije, nechce ji mít stále na očích. Z hlediska duševního zdraví je to správně, a pokud i vy jdete touto cestou, hledejte televizní nábytek s dvířky.
V podstatě jde o vysoké obývací skříňky či komody s dvířky, kam lze umístit menší televizor. U klasických závěsných skříněk je potřeba dbát na bezpečnost a pro jejich ukotvení volit skutečně pevný způsob instalace, protože i malá televize má nějakou váhu. Pro větší obrazovky se také najde řešení a to v podobě posuvných zástěn. Problém lze vyřešit i upravenou šatní skříní, za jejímiž posuvnými dveřmi se může ukrývat multimediální svatyně.