Zachraňme knihy! Stylová knihovna je lepší než moderní elektronika

Technologie jdou stále kupředu a už několik let jsou čtečky a jim podobná zařízení stále na vzestupu. Může se stát, že brzo zmizí klasické knihy z našich životů a domácností. A to je přece škoda. Vždyť takový soukromý čtecí koutek je ráj pro duši. Přesvědčíme vás!

Knihy jsou a budou součástí našich domovů!

Co nadělat, doba elektronická pomalu nahrazuje všechny standardní věci, na které jsme zvyklí. Od robotizace jakékoli výroby, přes řízení automobilů, až po práci v domácnosti (to je ale často velká výpomoc). Ale obírá nás i o krásné chvíle nad knihou. Nejen čtení klasické knihy ale také její výběr patří mezi oblíbené chvíle všech knihomolů. Návštěva knihkupectví je radost. S moderní čtečkou je všechno tohle pryč. Pokud tedy patříte stejně jako my k zastáncům klasiky, tedy staré dobré knihy, kterou si můžete po přečtení vložit do knihovny a střádat tak své poklady, bojujte s námi. My bojujeme vybudováním harmonického čtecího koutku, kde se člověk může uchýlit ke svým oblíbeným hrdinům a vychutnávat si tak příjemný relax v soukromí.

Co by taková domácí čítárna měla obsahovat? Samozřejmě v ní nesmí chybět knihovna. Ke knihovně náleží pohodlné křeslo, ideálně i s podnožkou, odkládací stolek a kvalitní osvětlení v podobě stolní či podlahové lampy. Celý tento osobní prostor je potřeba zařídit tak, abychom se v něm cítili dobře, i když je skutečně maličký. Oblíbené barvy, dekorace a osobní doplňky vám pomohou k nastolení té správné čtecí atmosféry.

1getimage (9)
 

Dobrá knihovna je základ

Čtecí koutek je často situován do obývacího pokoje. Zde tedy přichází v potaz dvě varianty. Buď zakomponovat knihovnu do stávající (případně nově vybrané) obývací stěny nebo pořídit knihovnu samostatnou, bez závislosti na okolí. I tak by ale měla ladit. K lakovanému nábytku můžete vybírat i kontrastní barvy, ovšem ze stejného materiálu. Dřevěný nábytek je nejlepší ladit podle typu dřeva.

A co je vlastně knihovna? Knihovnou lze nazvat jakoukoli skříňku s policemi, tedy otevřený regál či uzavíratelnou vitrínu. Ideální model se bude odvíjet také od vašeho stávajícího nábytku v místnosti. Uzavíratelné police mají tu výhodu, že se vám na knihy nebude tolik prášit a celkově budí ucelenější a organizovanější dojem.

Pokud se vám do pokoje už další skříň nevejde, vyřešte problém s umístěním knih závěsnými pliceminebo otevřenými skříňkami. Z drobnějších kousků lze na stěně vytvořit zajímavou mozaiku a podpořit tak osobitost celého prostoru.

getimage (10)
 

Ušatá křesla neboli ušáky

Jak jistě z vlastních zkušeností dobře víte, nad dobrou a poutavou knihou se člověk může zaseknout i několik hodin, možná i dnů, s malými přestávkami na jídlo a spánek. A právě proto potřebujete maximálně pohodlné posezení. Pro tyto účely je ideální ušák, neboli křeslo s dostatečně vysokými područkami, záhlavníkem a praktickými bočnicemi pro oporu hlavy (pro případ, že padnete únavou). Možná si vybavíte starý ušák vaší babičky. Ale nebojte, v nabídce jsou i moderní a nadčasové modelyodpovídající současným trendům a potřebám, které dokonale zapadnou i do minimalisticky laděného interiéru.

Podnožka nebo taburet by u křesla neměly chybět. Dlouhé sezení s nohama na zemi může mít za následek nepříjemné mravenčení v nohách, jejich otékání a zatuhnutí. Dát si nohy pohodlně do vyšší polohy je nejen pohodlné, ale také zdravé a prospěšné pro vaše záda.

 

getimage (11)getimage (12)